Wraz z ogromnym sukcesem aplikacji Pokemon Go, technologia Rozszerzonej Rzeczywistości (AR – Augmented Reality) wzbudziła spore zainteresowanie, znajdując zastosowanie w wielu różnych branżach. Według raportu Tractica, do końca 2019 roku konsumenci będą korzystać z 2.2 miliarda aplikacji wykorzystujących tę technologię, wśród których dominować będą aplikacje z sektorów e-commerce oraz retail.
Wykorzystanie Rozszerzonej Rzeczywistości, prowadzi do transformacji w handlu detalicznym. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z tej technologii, aby zapewnić swoim klientom wyjątkowe doświadczenie zakupowe, które z kolei wpływa na zwiększenie sprzedaży oraz lojalności klientów. Coraz częstsze adaptowanie tej technologii w działalności offline podyktowane jest również oczekiwaniami samych klientów – blisko 41% z nich, oczekuje od sprzedawców wprowadzenia rozwiązań AR.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest Rozszerzona Rzeczywistość i w jaki sposób można wykorzystać tę technologię, aby zwiększyć swoje zyski i przyciągnąć nowych klientów, zachęcam do sprawdzenia kilku przydatnych wskazówek.
Nie masz jasno zdefiniowanych oczekiwań względem aplikacji? Umówmy się na warsztaty projektowania produktu. Wspólnie zdefiniujemy Twoje potrzeby i wybierzemy najlepsze usługi tworzenia oprogramowania dla Twojego biznesu.
Skontaktuj się z namiCzym jest Rozrzerzona Rzeczywistość (AR)?
Bywa często mylona z Wirtualną Rzeczywistością (VR). Faktem jest bowiem, że obie technologie zapewniają doświadczenia związane z dźwiękiem i obrazem 3D w wysokiej rozdzielczości. Istnieją jednak między nimi wyraźne różnice. Wirtualna Rzeczywistość jest technologią całkowicie „wciągającą”, w której użytkownik znajduje się w przestrzeni zupełnie odizolowanej od świata zewnętrznego. Rozszerzona Rzeczywistość (AR) natomiast, tylko częściowo wprowadza użytkownika w wirtualną przestrzeń, poprzez nałożenie na rzeczywisty obraz warstwy sztucznie stworzonych obiektów wirtualnych.
W jaki sposób zatem detaliści mogą wykorzystywać AR do zwiększenia sprzedaży i rozpoznawalności marki wśród swoich klientów? Oto kilka przykładów:
1. Poprawa doświadczenia zakupowego
Rozszerzona rzeczywistość może zostać wykorzystana m.in. do właściwego umieszczania odpowiednich produktów na półkach. Rozmieszczenie towarów zgodne z preferencjami klientów, zdecydowanie poprawia doświadczenie zakupowe. Technologia AR umożliwia również układanie produktów na półkach zgodnie z wcześniej przygotowanym planogramem. Ponadto, okulary wyposażone w moduł AR umożliwiają również obsłudze sklepu kontrolę prawidłowego rozmieszczenia produktów w przestrzeni sklepowej, zmniejszając przy tym straty dla detalistów.
2. Błyskawiczna informacja o produkcie
Jak wskazuje Salsify, aż 70% klientów sprawdza co najmniej 3 zdjęcia podczas zakupu produktu, a 86% z nich przed wyborem produktu zapoznało się z co najmniej 3 recenzjami. Technologia Rozszerzonej Rzeczywistości pozwala przełożyć to doświadczenie również na sklepy offline. Za pomocą smartfonów klienci skanują przedmioty na półkach i uzyskują kompleksową informację o produkcie, za pomocą kilku kliknięć. Takie aplikacje mają duży potencjał marketingowy, bowiem dzięki nim można poznać nawyki klientów, a następnie dostarczyć im spersonalizowane informacje o odpowiednich produktach, które trafią do sprzedaży lub właśnie dotarły do sklepu.
3. Poprawa nawigacji w sklepie
Aż 77% kupujących korzysta ze smartfonów podczas zakupów w sklepach stacjonarnych! Aplikacje AR oferują płynną i precyzyjną metodę nawigacji w sklepie, która oszczędza czas na wyszukiwaniu produktów i poprawia doświadczenie zakupowe. Wystarczy dostęp do aplikacji AR oraz wybranie danego produktu – aplikacja poprowadzi konsumentów przez sklep, wyświetlając wskazówki na ekranie. Zaawansowane aplikacje lokalizują aktualną pozycję klienta i wskazują najkrótszą drogę do pożądanych produktów.
4. Spróbuj i kup!
Ostatnie badania wykazały, że 29% konsumentów chętnie skorzystałoby z technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, aby zobaczyć produkt przed zakupem. Jest to świetna wskazówka dla przedstawicieli branży retail, na zastosowanie AR w swoim biznesie. Dla przykładu aplikacja wspierana technologią Rozszerzonej Rzeczywistości może pokazywać klientom sklepu obuwniczego, jak dany model obuwia będzie się prezentował na stopie. Wystarczy wybrać odpowiedni element, a aplikacja sama nałoży go na widok z kamery, aby pomóc klientom w podjęciu decyzji o zakupie.
5. Zwiększenie lojalności klientów
Według raportu Capgemini, 70% emocjonalnie zaangażowanych klientów wykazuje skłonność do tego, aby wydać dwa razy więcej na zakup produktu marki, wobec której są lojalni. Detaliści mogą korzystać z aplikacji AR, aby stworzyć silną emocjonalnie więź z klientami, a bardziej ekscytujące zakupy to szansa na zwiększenie sprzedaży.
Główne wnioski
Technologia AR jest na dobrej drodze, aby stać się istotną częścią doświadczenia konsumenckiego w sprzedaży detalicznej. Dotyczy to szczególnie biznesów, które oferują produkty do młodych klientów – 69% osób w wieku od 18 do 24 lat prawdopodobnie dokona zakupu z marką wykorzystującą AR.
Według ostatniego badania 51% konsumentów uważa, że detaliści nie korzystają w pełni z technologii AR. Może więc to idealny moment, na zaadaptowanie jej w Twoim biznesie? Możemy ci w tym pomóc, mamy spore doświadczenie w budowaniu znakomitych aplikacji wykorzystujących tę technologię.