7 najważniejszych powodów porażek projektów MVP (minimum viable product)

Jest rzeczą oczywistą, że zbudowanie MVP to sprytne posunięcie dla startupu, który szuka sposobu na zweryfikowanie swojego pomysłu na biznes i zapewnienie dopasowania produktu do rynku. Ale co się stanie, jeśli Twój MVP zawiedzie? Czy MVP w ogóle może ponieść porażkę? Niestety, zdarza się to częściej, niż się spodziewasz. Wiele rzeczy może pójść nie tak już na etapie opracowywania MVP, a zespoły wciąż popełniają pewne błędy.

Przedstawiamy 7 najistotniejszych powodów porażek projektów MVP (minimum viable product). Zapoznaj się z naszym artykułem, aby ich uniknąć i stworzyć projekt, który odniesie sukces.

1. Brak odpowiedniej strategii

“Przecież to tylko MVP!”. Wiele osób nie przykłada należytej uwagi do projektów o takim charakterze. Niemniej jednak, należy znać podstawy tego podejścia, zanim rozpocznie się proces developmentu. Najważniejszą kwestią jest określenie powodu tworzenia takiego projektu oraz sposobu w jaki powstanie. Takie założenia powinny stanowić fundament strategii minimum viable product.

Zbudowanie solidnego planu MVP opiera się na trzech zasadach:

  • Jaki problem próbujesz rozwiązać?
  • Czy problem, którym się zajmujesz potrzebuje takiego szybkiego rozwiązania?
  • W jaki sposób rynek radzi sobie z tym problemem aktualnie? Jakie unikatowe sposoby pomocy oferujesz?

2. Zbyt wiele funkcji MVP

MVP z definicji jest produktem prostym. Powinien zawierać potrzebne minimum funkcji, aby zainteresować użytkowników.

Tworzenie zbyt wielu funkcjonalności w projektach MVP to błąd popełniany przez wielu przedsiębiorców. Problemem jest zbyt duża ilości godzin spędzonych podczas tworzenia projektu. To przekłada się bezpośrednio na wyższe koszty. Czasami dochodzi do sytuacji, w których budżet zostaje wyczerpany jeszcze przed zakończeniem MVP. W międzyczasie konkurencja przejmuje rynek lub nisza rynkowa zostaje wypełniona. W najgorszym wypadku klienci rezygnują z używania produktu, gdyż najzwyczajniej czekali na niego zbyt długo.

Nie masz jasno zdefiniowanych oczekiwań względem aplikacji? Umówmy się na warsztaty projektowania produktu. Wspólnie zdefiniujemy Twoje potrzeby i wybierzemy najlepsze usługi tworzenia oprogramowania dla Twojego MVP.

Skontaktuj się z nami

3. Niewystarczająca ilość funkcji

MVP jest produktem, który powinien być tworzony przy najmniejszej możliwej ilości środków. Jednak niektóre startupy zbytnio skupiają się na minimalizmie, zapominając o tym, że produkt jednak musi być funkcjonalny. Jak znaleźć zatem najistotniejsze funkcje dla swojego MVP? Ogranicz się tylko do tych, które będą świadczyć o innowacyjności twojego produktu i sprawią, że wpisze się on w odpowiednią niszę rynkową.

4. Pomijanie fazy prototypu MVP (minimum viable product)

Stworzenie prototypu jest ważne dla tworzenia oprogramowania. Ta faza poprzedza właściwe tworzenie produktu.

Dzięki stworzeniu prototypu można doszlifować pomysł na MVP. Dodatkowo klienci mogą opiniować produkt już na początku projektu. Całość procesu ulega znacznemu uproszczeniu, a inwestorzy chętniej wspierają takie działania. Typowy prototyp obejmuje pierwsze zarysy interfejsu, wraz z jego podstawowymi elementami oraz interakcjami pomiędzy nimi.

Przy tworzeniu prototypów zazwyczaj używa się prostych makiet. W projektach wymagających większej dbałości, designerzy UX/UI nadają projektowi bardziej wymiernych kształtów.

Benefits of Minimum Viable Product

5. Brak rozpoznania potrzeb rynkowych

Przedsiębiorcy tworzący startupy muszą uważać na bardzo często popełniany błąd. Jest nim przeświadczenie, że nie potrzebują badania rynku, gdyż znają potrzeby klientów lepiej niż oni sami. Takie założenie zgubiło już nie jeden obiecujący projekt startup.

Przeprowadzenie badania zapotrzebowania rynkowego pomaga przy tworzeniu MVP. Po jego przeprowadzeniu nie należy odrzucać wyników. Są one ważne dla powstającego produktu. Dzięki nim można poprawić dotychczasowe założenia. Kiedy otrzymane wyniki nakazują zmianę kursu, należy dokładnie przemyśleć działania. Wtedy przeprowadza się dokładniejsze badania, oparte o precyzyjniejsze założenia.

6. Brak informacji zwrotnej od klientów

Nadrzędnym celem tworzenia MVP jest zdobycie opinii klientów na jak najwcześniejszym etapie projektu. Niestosowanie się do tego założenia powoduje zatarcie przyczyny, dla której tworzony jest dany produkt.

Podczas badania rynku, na którym ma funkcjonować MVP, należy skupić się na jego poszczególnych segmentach. Umożliwia to zbieranie danych umożliwiających poprawę UX produktu oraz pobranie innych sugestii użytkowników, które ostatecznie mają przełożyć się na finalne usprawnienie projektu.

7. Brak odpowiednich specjalistów w zespole tworzącym MVP

Tworzenie minimum viable product jest swojego rodzaju sztuką. Z tego powodu ważne stają umiejętności i doświadczenie zespołu, który go tworzy. W projektach MVP kluczowy jest czas oraz koszty. Jego skuteczność bardzo często decyduje o sukcesie startupu. Zespół powinien składać się z doświadczonych programistów. Dodatkowymi niezbędnymi specjalistami są projektanci UX/UI, testerzy, analitycy rynku oraz kierownicy projektu. Brak któregoś z tych specjalistów może tworzyć problemy. Najczęstszymi jest przekroczenie budżetu oraz opóźnienie wejścia na rynek. Prozaicznym problemem jest też duża ilość błędów w kodzie, których poprawienie zajmuje zbyt dużo czasu. To z kolei kreuje dodatkową potrzebę spotkań, które normalnie byłyby tylko e-mailem.

Podsumowanie

MVP (minimum viable product) jest kluczowy dla startupów. Dzięki nim uzyskują szybką informację zwrotną od klientów. To z kolei ułatwia dopasowanie produktu do rynku. Unikanie pomyłek wymienionych wyżej, gwarantuje jego sukces. Dzięki temu Twoje MVP spełni budżet oraz wejdzie szybko na rynek.

Potrzebujesz pomocy ze swoim MVP? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w uniknięciu wspomnianych problemów i przeprowadzimy przez całość procesu. Mobitouch ma szeroką wiedzę i doświadczenie we współpracy ze startupami nad ich projektami MVP. Nasz zespół potrafi zbudować MVP, które odniesie sukces.

Głodny wiedzy? Sprawdź nasze pozostałe artykuły!

Zobacz wszystkie
24/06/2019

4 zalety MVP dla założycieli startupów

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców, jest tworzenie zbyt rozbudowanych wersji produktów przez wypuszczeniem ich na rynek. Przyczyn może być wiele, jednak jednym z najbardziej wyraźnych jest obawa przed udostępnieniem produktu, który nie spotka się z zainteresowaniem ze strony odbiorców.

Paweł
Paweł Janda
CEO
09/02/2022

Minimum Viable Product czy Minimum Lovable Product? O co w tym wszystkim chodzi?

Proces tworzenia dowolnej aplikacji złożony jest z wielu etapów. W momencie, kiedy udaje ci się znaleźć unikatowy pomysł na biznes, przychodzi . Zaprezentuje ci rozwiązania, które najlepiej pasują do początkowych faz rozwoju produktu cyfrowego. Na dzisiejszym rynku największą popularnością cieszy się podejście MVP, czyli minimum viable product. W skrócie jest to minimum wysiłku włożonego w projekt, które pozwoli ci zbadać rynek oraz słuszność założeń biznesowych. Niemniej jednak, wokół minimum viable product krąży wiele terminów towarzyszących, które mogą być niezrozumiałe. Ten artykuł będzie dla ciebie przewodnikiem po tym zagadnieniu oraz umożliwi ci podjęcie optymalnej decyzji dotyczącej twojego biznesu.

Michał
Michał Cal
Head of Growth
10/09/2021

Jak wykorzystać potencjał podejścia Lean MVP podczas tworzenia startupu?

Lean MVP jest obecnie najczęściej używaną metodologią, związaną ze strategią produktową. Jej unikatowość opiera się na podejściu zakładającym, że ważny jest cały cykl życia produktu. Lean MVP bardzo często wykorzystywane jest podczas tworzenia startupów.

Michał
Michał Cal
Head of Growth

Z chęcią doradzimy rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej firmie.